Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel Terapi Nedir? 

Manuel terapi elle tedavi anlamına gelen ve tarihi çok eskilere dayanan bir fizik tedavi yöntemidir. Çok kısa sürede etki etmesi sebebiyle diğer fizik tedavi yöntemlerine göre daha avantajlı ve pratiktir. Hastayı en kısa sürede ağrı hissetmeden egzersiz yapma sürecine geçirir. İnsanların aklında sadece manipülasyon ile akılda kalmasına rağmen kas-iskelet sistemi, hatta sinir dokusuna bile uygulanabilen birçok yöntemi de içerir. İlk amacımız ağrınızı kısa sürede kesip eklem hareket açıklığını tekrar kazanmak, sizin vücut düzgünlüğünüzü değerlendirip size özel egzersizleri sunmak ve gelişiminizi takip etmektir. İnsan vücudundaki her ağrı, uyuşma ya da gerginlik hissi vücudunuzun beyninize gönderdiği bir sinyaldir. Detaylı bir değerlendirme ile sorunu bulup ona uygun tedavi seçeneklerini belirledikten sonra iyileşme süreci çok kısa bir sürede olmakta, manuel terapi de bu süreci hızlandırmaktadır. Manuel terapi bir bütündür ve birçok tekniği içermektedir. Manuel terapi hizmetlerimizin içerisinde trigger point therapy (tetik nokta tedavisi), eklem mobilizasyon-manipülasyonları, sinir mobilizasyon ve germe teknikleri, kas-enerji teknikleri (kastaki spazmı ve kısalığı kısa sürede düzenleyen ve tetik nokta tedavisinden sonra uygulanan bir tekniktir), tender point therapy, ve  miyofasyal gevşetme teknikleri vardır.

Trigger point therapy: Tetik nokta tedavisi anlamına gelen ve manuel terapideki son gelişmelerle birlikte en etkin tedavi seçeneklerinden birisi haline gelmiş bir tekniktir. Yıllardır hastalar sadece MR görüntülerine göre değerlendirilip yansıyan ağrı mekanizması göz ardı edilmiş, nerdeyse tüm ağrı ve uyuşmalar fıtık ya da sinir sıkışması denilerek yanlış yaklaşımlar ile hastalar tedavi edilmiş ayrıca sorunları daha da artmıştır. Tetik nokta tedavisi burada devreye girerek yansıyan ağrıya neden olan mekanizmayı kısa sürede tedavi edebilmektedir. Örneğin tek taraflı ve sürekli bir baş ağrınız var, hastaneye gittiniz ve tek taraflı baş ağrısı olduğu için hemen size migren denildi. Boyundaki kasların yansıyan ağrısı da baş ağrısı yapabilir ve bunun altında yatan sebep o kasların normalde olması gereken boy-gerilim ilişkisinin bozulması olabilir. O yüzden fizik muayene çok önemli olmakta, ağrıyı her açıdan değerlendirip nedenini bulmak ve kısa sürede çözüm üretmek önem kazanmaktadır. Bir başka örnek de kolunuzda ya da parmaklarınızdaki uyuşma için hastaneye gittiğinizde hızlı bir şeklide boyun fıtığı teşhisi alırsınız. Ancak sırt bölgesinde ya da vücudun diğer bölgelerinde ki kasların yansıyan ağrısı uyuşma şeklinde kola yansıyabilir ve bu boyun fıtığı ile karıştırılabilir. Ya da yeni bir gözlük aldınız ve gözleriniz çok ağrımaya başladı. Sorun gözlük camından değil de görüş açınız değiştiği için boyun pozisyonu değişmiş ve boyun kaslarınız göz çevresine yansıyan ağrı sinyalleri göndermiş olabilir. Tetik nokta tedavisi ile mükemmel sonuca hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Eklem mobilizasyon ve manipülasyonları:  Vücudumuzdaki her eklemin kendi içerisinde de ayrı bir hareketi vardır. Örneğin ayakta dururken öne doğru eğildiğinizde belinizdeki omurlar kendi arasında ayrı bir kayma hareketi yapmaktadır. Fakat postüral (vücut düzgünlüğü) problemlerden ötürü bu kısımdaki kaslarda tonus artışı (kasların istirahat durumundaki gerginliği) olmakta, spazma girmekte, omurlar arasındaki diske uygulanan basınç artmakta ve bu omurlar arasındaki olması gereken kayma hareketi gerçekleşememektedir. Uyguladığımız manipülasyon ve mobilizasyon teknikleri ile bu kısıtlanan hareket tekrar açığa çıkarılmakta ve eklem hareket açıklığı tekrar kazanılmaktadır. Yalnız halk arasında manipülasyonlar ile bel ya da boyundaki fıtığının yerine oturtulduğu gibi çok yanlış bir kanı oluşmuştur.

 Yukarıda anlattığım gibi bel ya da boyun manipülasyonu iki omur arasındaki glidingi (kayma hareketi) tekrar sağlamak için olan bir manevradır ve kesinlikle diski ya da fıtığı yerine oturtması gibi bir durum söz konusu olamaz. Lütfen tedavi olduğunuz kişiden neyi niye yaptığını sorun ve aklınıza yatmayan hiçbir uygulamayı kendi üzerinizde denemeyin. Tüm manipülasyon teknikleri uzun süren bir tecrübe ve çok detaylı bir değerlendirme ile yapılmalıdır. Bazı güvenlik testleri tedaviden önce mutlaka yapılmalıdır. İnsan vücudu karmaşık bir yapıdır ve bazen hiç manipüle bile etmeden manuel terapinin diğer seçenekleri ile de kısa sürede sonuca ulaşılabilir. 

Sinir mobilizasyonları ve germeleri: İnsan vücudu dinamik bir yapıdır. Vücudumuzdaki her yapı hareket halindedir ve sabit bir şekilde kalmaz. Örneğin boyun sapından kuyruk sokumuna kadar tüm omuriliğin aşağı-yukarı yönde bir hareketi mevcuttur. Boynumuzdan kolumuza ve belimizdeki omurlardan bacaklarımıza uzanan sinirlerin bir gliding (kayma) hareketi vardır. Bu glinig hareketinde bir kısıtlılık olduğunda olduğu bölgede ağrı ve uyuşmalar oluşabilir. Yaptığımız sinir mobilizasyonları ve germeler ile sinirin kaybettiği bu hareketleri tekrar kazandırıyoruz.

Kas enerji teknikleri: Kaslarımız hiçbir zaman tam olarak gevşemez. Uyuduğumuz anda bile kaslarımız bir miktar kasılı olarak kalmaktadır. Buna kas tonusu (kasın istirahat anındaki gerilimi) denir. Postüral bozukluklar, stres, akut yaralanmalar gibi birçok sebep kaslarımızdaki tonus artışına sebep olmaktadır. Kas enerji teknikleri kastaki tonusu düzenlemekte ve kasılı kalan kaslara gevşemeyi refleks yollarla öğretmektedir. Diğer manuel terapi tekniklerinden sonra yapıldığında çok etkili sonuçlar alınabilmekte ve hastayı daha acısız bir şekilde rahatlatmaktadır.

Myofasyal Gevşetme Teknikleri: Vücudumuzdaki ağrıların sebebini araştırırken aklımıza ilk gelenler sinir ya da kas olmaktadır. Fakat insan vücudu basit denklemlerle çözümlenemeyecek kadar karmaşık bir yapıdır. Postürümüzdeki (vücut düzgünlüğü) değişiklikler sadece kas ve sinir sistemi üzerinde değil, bağ dokusu ve fasya dediğimiz diğer yapılar üzerinde de gerginliğe sebep olmakta, bu da ağrı mekanizmasında başka bir aktör olarak faaliyet göstermektedir. Tedavideki bütüncül yaklaşımın bir başka basamağı olan myofasyal gevşetme teknikleri ile bu sorun kısa sürede giderilebilmektedir.

WhatsApp chat